Jak stres może prowadzić do depresji i lęku?

News

Czy wiesz, że odrobina stresu w pracy może być dobrą rzeczą?

Oczywiście mówimy tu o bardzo małych ilościach, a nie o dużej ilości, która grozi wysłaniem cię na przytłaczającą stronę skali. Mała ilość stresu utrzymuje cię na nogach, jest motywująca i popycha cię do osiągania rzeczy, o których nigdy nie myślałeś, że są możliwe. Jednak przewlekły stres, stres, który trwa przez długi okres czasu i zwiększa intensywność, jest daleki od dobrego, w rzeczywistości jest niezwykle szkodliwy.

Sprawdź tę infografikę, która mówi z pierwszej ręki o tym, jak możesz trochę zarządzać stresem związanym z pracą.

Źródło - https://www.franciscanhealth.org/news-and-events/news/managing-work-related-stress-infographic

Wszyscy wiemy, że stres sprawia, że jesteś zmęczony, drażliwy, może prowadzić do przyrostu wagi i zaburza twój wzorzec snu, jednocześnie sprawiając, że jesteś wyjątkowo bezproduktywny przy biurku. Jednak czy wiesz, że istnieje związek między przewlekłym stresem a depresją i niepokojem?

Zbadajmy ten związek i wyjaśnijmy go nieco.

Istnieją dwa główne rodzaje stresu - przewlekły lub ostry. Przewlekły stres jest niebezpiecznym typem; to ten, który trwa przez długi okres czasu. To nie znaczy, że ostry stres nie może być szkodliwe, ale w tym przypadku mówimy o stresie związanym z konkretnym nawet i raz, że wydarzenie jest ponad, stres ma tendencję do odejścia zbyt. Jednak przewlekły stres nie odchodzi bez walki i często jest tam, gdy nie ma prawdziwego powodu, aby być zestresowanym w pierwszej kolejności.

Na przykład, możesz iść do pracy i nagle poczuć się bardzo przytłoczony i zestresowany w momencie przybycia na swój fotel biurowy projektanta. W tym przypadku cierpisz na przewlekły stres, ponieważ nie ma dla niego żadnego solidnego wyjaśnienia.

Kiedy stres staje się chroniczny, istnieje realne ryzyko rozwoju depresji i lęku.

Teraz, niepokój można zrozumieć do pewnego stopnia. Kiedy czujesz się zestresowany, czujesz się poza kontrolą i to może łatwo rozpocząć reakcję lękową, ponieważ martwisz się o to, co musisz zrobić, lub o obciążenie pracą, z którym czujesz, że nie możesz sobie poradzić. Depresja jest jednak nieco trudniejsza do zrozumienia.

Kiedy jesteś zestresowany przez długi okres czasu, twoje hormony stresu (kortyzol, aby wymienić jeden) zalewają twoje ciało, co stawia cię w ciągłym stanie świadomości. Twoje ciało nie jest w stanie odpocząć. Wzrost ilości substancji chemicznych, które latają po twoim ciele, stawia cię w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju depresji.

Kiedy ta reakcja stresowa trwa dalej i nigdy tak naprawdę się nie wyłącza, ryzyko wzrasta jeszcze bardziej. Oczywiście, wtedy zaczynasz czuć się zestresowany faktem, że jesteś zestresowany i to powoduje, że się martwisz, zwiększając niepokój w swoim życiu.

To błędne koło, które może być bardzo szkodliwe dla twojego zdrowia psychicznego i z pewnością może sprawić, że twoje życie we współczesnym środowisku biurowym będzie bardzo trudne.

Więc, jak możemy sobie z tym poradzić? Najpierw musisz nauczyć się kilku technik zarządzania stresem i spróbować wskazać powód, dla którego czujesz się zestresowany. Następnie porozmawiaj z kimś zaufanym; jeśli możesz, porozmawiaj ze swoim kierownikiem i wyjaśnij, jak się czujesz. Pracodawcy z pewnością muszą stworzyć troskliwe i wspierające środowisko dla pracowników, aby czuli się zdolni do rozmowy o problemach, których doświadczają, a to również pomoże w pewnym stopniu złagodzić problem.

Oczywiście, jeśli zmagasz się z lękiem i depresją, zawsze sięgaj po pomoc. Nie musisz radzić sobie z tym sam i nie musisz akceptować stresu jako zwykłej części swojego dnia pracy. To nie jest zwykła część, to nie jest normalne i nie musisz sobie z tym radzić po prostu jako z częścią życia. Porozmawiaj o tym, określ sposoby pozbycia się stresu, a następnie skup się na tym, jak się czujesz. Z czasem i z niewielką pomocą, będziesz w stanie wykopać depresję i lęk ze swojego życia na dobre.