Plusy i minusy zakładania własnej firmy

News

Jeśli pracowałeś już jako pracownik w dużej firmie lub nawet w małym przedsiębiorstwie, być może czujesz chęć założenia własnej działalności gospodarczej.

Wiele osób ma taki pomysł, ale niewiele z nich go realizuje. Być może wynika to z faktu, że założenie firmy wymaga czasu, wysiłku i oczywiście pieniędzy, którymi nie każdy dysponuje. Mimo to istnieją sposoby na obejście problemu z przepływem gotówki, jeśli własny biznes jest czymś, co naprawdę chce się realizować.

Bądźmy szczerzy, w życiu wszystko ma swoje plusy i minusy, i nie ma niczego, co w stu procentach można zaliczyć do jednego lub drugiego obozu. Choć założenie własnej firmy, czyli bycie swoim własnym szefem, przed którym nikt nie musi odpowiadać, jest świetnym pomysłem, trzeba pomyśleć o planowaniu, czasie i kosztach rozpoczęcia działalności, potrzebnej wiedzy i czasie, który trzeba będzie poświęcić. Założenie firmy to nie jest szybki piknik, ale ma też kilka ważnych zalet. Kto wie, może w końcu zostaniesz milionerem!

Czy jesteś osobą, która zawsze chciała być swoim własnym szefem? A może dopiero od niedawna o tym myślisz? Niektórzy ludzie urodzili się po to, by być właścicielami firm i wiedzieli o tym od momentu, gdy zaczęli myśleć o świecie pracy. Inni jednak zostali w to wrzuceni przez przypadek. Być może zacząłeś pracować jako freelancer, realizując jakiś projekt na boku swojej stałej pracy, który rozrósł się do tego stopnia, że w końcu mogłeś zrezygnować z etatu i przejąć stery własnego biznesu. Niektórzy ludzie znajdują się w świecie własnej firmy także ze względu na okoliczności - na przykład dlatego, że oferuje ona bardziej elastyczne godziny pracy, które można dopasować na przykład do wychowywania rodziny.

Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś rozważyć założenie własnej firmy, czy też nie, zakładając, że masz już jakiś pomysł w głowie, sprawdźmy, jakie są prawdziwe plusy i minusy założenia własnej firmy, aby pomóc Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.

Zalety rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej

Jesteś swoim własnym szefem

Jest to jedna z tych zalet, o których wszyscy myślą w pierwszej kolejności, i jest to prawdopodobnie największa zaleta na tej liście! Być może po prostu nie lubisz, gdy ktoś mówi Ci, co masz robić, być może w przeszłości nie miałeś dobrych menedżerów, a może po prostu chcesz się od tego wszystkiego uwolnić. Niezależnie od przyczyny, kiedy zakładasz własną firmę, wszystko spoczywa na tobie. To Ty masz kontrolę nad wszystkim, od decyzji biznesowych po wybór tapety lub farby do wystroju biura!

Elastyczność w zakresie godzin pracy

Choć z pewnością trzeba poświęcić dużo czasu na założenie nowej firmy, kiedy wszystko już ruszy, będziesz mógł mieć większą elastyczność w zakresie godzin pracy. Jak już wspomnieliśmy, jeśli masz młodą rodzinę, z którą chcesz spędzać więcej czasu, masz inną pracę, której musisz poświęcić czas, lub po prostu chcesz mieć trochę więcej czasu dla siebie, cokolwiek zdecydujesz się robić, większa elastyczność w zakresie czasu pracy jest dużym plusem.

Możesz pracować z dowolnego miejsca

Na początku możesz zdecydować, gdzie będziesz pracować, tzn. w domu lub w biurze. Jeśli zdecydujesz się na pracę w domu, warto zainstalować domowe biuro, aby zachować równowagę między pracą a życiem domowym. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na domową firmę, czy na oddzielne biuro, będziesz musiał pomyśleć o zaplanowaniu przestrzeni biurowej, ale tak czy inaczej będziesz miał pełną kontrolę nad tym, jak i gdzie to zrobisz.

Nagrody - pieniężne i za dumę

Kiedy coś, nad czym ciężko pracowaliśmy, zaczyna przynosić zyski, mamy poczucie pełnego sukcesu i dumy z tego, co zrobiliśmy. Czy może być lepsze uczucie niż to? Oczywiście pojawi się też nowe źródło dochodów, które w przyszłości, w miarę dalszego rozwoju działalności, może urosnąć do większych kwot.

Inwestycja na przyszłość

Twoja firma może się rozwinąć do ogromnych rozmiarów, a to wspaniałe uczucie być może być początkiem czegoś niesamowitego. Wszystko, począwszy od wybranych biurek, a skończywszy na liczbie pracowników, którzy będą zatrudnieni na początku, może rosnąć w miarę rozwoju firmy. Pomyśl o tym w ten sposób, Bill Gates też gdzieś zaczynał! Miał tylko kilka stołów biurowych, pomysł i marzenia, aby się rozwijać, tak jak Ty.

Teraz, gdy znamy już dobre strony zakładania własnej firmy, porozmawiajmy o wadach. Nie staramy się zabić w tobie entuzjazmu, ale dla pełnego obrazu sytuacji bądźmy realistami.

Wady rozpoczynania własnej działalności gospodarczej

Rzeczywistość, w której może się nie udać

Dobra, w życiu trzeba mieć pozytywne nastawienie i patrzeć na jasną stronę, ale trzeba też być realistą. Jest tyle samo (a może nawet więcej) firm, które upadają, w porównaniu z tymi, które odnoszą sukces. Ile znasz osób, które rozpoczęły jakąś działalność, a potem okazało się, że nie poszła ona tak, jak planowały? Trzeba być przygotowanym na to, że biznesplan może się nie udać, a w takiej sytuacji albo się poddajemy i próbujemy czegoś innego, albo pracujemy ciężej i udoskonalamy pierwotny pomysł.

Samozatrudnienie nie jest dla każdego

Bycie swoim własnym szefem brzmi wspaniale, prawda? Rzecz w tym, że nie każdy się do tego nadaje. Może Ci się wydawać, że nie ma żadnych minusów tego, że nie musisz przed nikim odpowiadać i możesz pracować, kiedy chcesz, ale gdzie szukać wskazówek? I gdzie znaleźć motywację? Niektórym ludziom (bardziej niż mogłoby się wydawać) bardzo trudno jest wstać z łóżka i wykonać jakąś pracę, gdy nie mają biura, do którego mogliby pójść, i szefa, który mógłby ich skarcić, gdyby nie poszli! Motywacja musi być wysoka, aby nowy biznes odniósł sukces, ale musi być również wysoka, aby w ogóle można było pracować na własny rachunek.

Koszty rozpoczęcia nowej działalności gospodarczej

Wspomnieliśmy wcześniej, że właściciele nowych firm mogą znaleźć wiele sposobów na znalezienie pomocy, np. dotacje i pożyczki dla małych firm, ale być może nie są one dostępne dla Ciebie lub nie chcesz pożyczać gotówki. Nowy biznes wymaga pewnej sumy pieniędzy na start i choć nie musi to być kwota oszałamiająca, to jednak jest to pewna suma, której możesz nie mieć. Ponadto trzeba pamiętać o kosztach, które nie od razu przychodzą na myśl, takich jak meble biurowe, np. kolorowe krzesła biurowe do nowego i innowacyjnego biura, oraz inne materiały eksploatacyjne potrzebne do funkcjonowania biura. Jeśli planujesz urządzić nowe biuro, duże lub w domu, sprawdź nasze pomysły na meble biurowe w Londynie na stronie Calibre.

Krucha gospodarka

Dzisiejsza gospodarka nie jest w najlepszym stanie. Oczywiście jest lepiej niż kiedyś, ale jest tak niestabilna, jeśli chodzi o wahania w górę i w dół, że musisz być przygotowany na problemy ekonomiczne, które mogą wpłynąć na Twoją firmę i jej sukces. Co zrobisz, jeśli zrealizujesz swój nowy pomysł na biznes, a potem nastąpi spadek sprzedaży spowodowany problemami ekonomicznymi? Jak przetrwać? Potrzebny jest plan awaryjny, aby móc ominąć takie problemy, których nikt tak naprawdę nie jest w stanie przewidzieć.

Czy założenie firmy jest dla Ciebie?

Czy po przeczytaniu powyższych zalet i wad uważasz, że założenie własnej firmy jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie? Nie jest to droga dla każdego, ale dla tych, którzy zdecydują się wyruszyć w podróż biznesową, jest to droga, która może prowadzić do wielkiego sukcesu i nagród finansowych. Oczywiście najważniejszą radą jest ciężka praca i niepoddawanie się przy pierwszej przeszkodzie.

Nikt nigdy nie mówił, że będzie łatwo, ale jeśli wytrwasz, poznasz swój rynek jak własną kieszeń i będziesz pracować ciężej niż kiedykolwiek wcześniej, możesz stać się kolejnym przedsiębiorcą w tym bloku!

Co sądzisz o rozpoczynaniu nowej działalności gospodarczej? Czy jest to coś, czego próbowałeś w przeszłości? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i pomysłami!